Jaga artiklit sõbraga

kodulehe optimeerimine enamlevinud vead

Kodulehe optimeerimine on oluline, sest otsingumootorid toovad veebilehele tihti üle poole liiklusest.

Kodulehe optimeerimine otsingumootoritele on valdkond, kus näeme pidevalt samu vigu. Kodulehe optimeerimine on jätkuvalt kõige tulemuslikum turundustegevus veebis. Kodulehe optimeerimine töötab kahel moel. Kui sa midagi valmis teed, siis see sisu tükk hakkab ajas väärtust koguma. Oma positsioone kaotad ainult siis, kui konkurent näeb vaeva, et sinust parem olla.

Kodulehe optimeerimine ei ole keeruline, toon siin välja 10 SEO viga, mis enim silma jäävad ja takistavad Googles esimeseks saamist:

1. Tiitlis ei ole kasutatud märksõna

Tiitel on Google jaoks üks olulisemaid signaale lehe teema mõistmisel. Tiitlid nagu “Avaleht”, “Tooted” ja “Meist” ei aita sul kuidagi oma veebilehe positsiooni parandada. Samuti ei ole enamus firmade bränd piisavalt tugev, et seda ülemäära tiitlis rõhutada. Kirjuta tiitel nii, et see algaks konkreetse lehe olulisema märksõnaga. Hea mall, millest juhinduda on:

<Lehe märksõna> mingi lisatekst – Firma

Seda valemit kasutades pea silmas, et tiitli pikkus peaks jääma vahemikku 50 kuni 65 tähemärki. Kui tahad täpsemalt tiitli pikkust tuunida, siis on abi sellisest vahendist nagu serpsim.com.

Keerukamate keskkondade puhul võid kasutada tiitlisse ka kategooriate nimesid. Näiteks <Toote nimi>, <Kategooria> – <Firma> annab tulemuseks „Must diivan Paul, Nahkdiivanid – Diivanipood.ee“.

Pea meeles, et see on Googles otsingutulemuse pealkiri ja mõjutab kõige rohkem seda, kas inimene klikib su tulemusel või mitte.

SEO märksõnade analüüs Ubersuggest

Ubersuggest on SEO vahend, mis aitab teostada märksõnade analüüsi. Andmed pärinevad Google Adsist ja sellele on lisatud lehe orgaanilise optimeerimise raskust hindav mõõdik. Samuti annab Ubersuggest võimaluse kiiresti analüüsida vajaliku märksõna otsingutulemusi.

Kodulehe optimeerimine otsingumootoritele anna pikaajalisi tulemusi ja aitab kaasa müügi kasvule. Vaata lähemalt SEO koolitus

kodulehe optimeerimine serpsim

2. Tiitlis on märksõna kasutatud üleliia palju

Korrates tiitlis liigselt ühte märksõna, vähendab see tegelikult relevantsust otsingumootorite silmis. Mõistlik oleks kasutada ühte märksõna ühe korra. Kui lauseehitus nõuab, siis kuni kaks korda, aga üle selle ei tasuks minna. Sa ju ei arva, et Google pole selle peale tulnud, et nii võidakse otsingtulemusi spämmida.

Seda viga ei ole raske vältida. Lihtsalt ära kirjuta tiitlisse sama sõna rohkem kui kaks korda. Kui su veebileht genereerib ise tiitleid, siis tuleb jälgida, et reeglid välistaksid liigse märksõnade kasutamise. Eelmist näidet üleoptimeerides võiks juhtuda nii „Must nahkdiivan Paul, Nahkdiivanid – Nahkdiivanid“

SEO: Tasuta kodulehe optimeerimise e-raamat

Kodulehe optimeerimine: tasuta SEO raamat. Tahad oma veebilehte Google otsingu esimesel positsioonil näha? Tõmba omale ülevaatlik e-raamat kodulehe optimeerimise tehnilistest elementidest. Vaata lähemalt...
 

3. Liiga suur märksõnatihedus lehel

Kasutades ühte märksõna igas lauses ja lingis, ei tõsta sa märksõna olulisust lehel. Sihitava märksõna kasutamise sagedus võiks jääda 1-3% piiridesse. Igasugune sõnade üle kasutamine on lihtsalt tuvastatav ja ei maksa loota, et sellega Googles esimeseks pääsed.

Samas on olemas juhud, kui suur märksõnade esinemise tihedus on vältimatu. Saematerjali hinnakiri võib sisaldada sadu kordi sõna „põrandalaud“. Sellisel juhul on suur märksõnatihedus andestatav ja ei ole vaja sõnale „põrandalaud“ sünonüüme mõtlema.

Märksõnatiheduse pärast ei ole vaja väga muretseda. Peamine on ikkagi loodud materjali sobivus lehe külastajale. Kui inimene viibib lehel kaua on see Googlele signaaliks, et tegemist on antud otsingu vastuseks hästi sobiva lehega.

4. Veebiaadressis puudub oluline märksõna

Iga lehe aadressis tuleb kasutada selle lehega seotud märksõnu. Aadressid ei peaks olema liiga pikad seega on mõistlik piirduda kuni 6 sõnaga (50 tähemärki). Eemaldada tuleks kõik ase- ja sidesõnad: “ja”, “et”, “ning”.

Kui sul nüüd tekkis mõte, et võiks kõik oma veebilehe aadressid märksõnatihedaks kirjutada, siis veendu, et sa tead, mis asi on 301 redirect. Lihtsalt niisama aadresse muutes teed enamasti rohkem kahju kui kasu.

Nahkdiivani näitega jätkates on ideaalseks tootelehe aadressiks diivanipood.ee/nahkdiivanid-paul.

5. Sa ei kasuta uuenduste puhul 301 suunamist

301 suunamine aitab otsingumootorirobotitel mõista, kui lehe aadress on muutunud ja võimaldab uut aadressi kiiremini indekseerida. Kui sa muudad lehe aadressi, siis sa sisuliselt kustutad ühe lehe ja lood uuel aadressil sama sisuga uue lehe. Kõik viited, mis viitavad vanale lehele lähevad nüüd musta auku ja sellega kaotad olulisel määral väärtust otsingumootorite silmis.

Iga kord, kui lehe aadress muutub tuleb luua suunamine (301 redirect):

Vana veebilehe aadress >301> uus veebilehe aadress
https://www.minuveeb.ee/tooted >301> https://www.minuveeb.ee/mutrid-poldid

WordPressi kasutajatel on selleks käepärane plugin nimega Redirection, mis teeb suure osa tööst ise automaatselt ära. Selle postituse vana versioon asus aadressil https://www.dreamgrow.ee/394-10-enim-tehtavat-seo-viga/ Kui sa sellel klikid, siis see suunatakse 301 redirectiga siia tagasi.

Google väidab, et 301 suunamisega läheb edasi kogu veebilehe väärtus ja mingit muutust otsingutulemustes ei tohiks juhtuda. Siiski soovitan olla erakordselt ettevaatlik aadresside muutmisel suures ulatuses. Näiteks suuremate lehtede uuendamisel olen tihti näinud külastuste langust Googlest, mis on suurem kui 25%.

6. Pealkirjade vale kasutamine

Ühel lehel peaks alati olema ainult üks <h1> tag ehk kõige olulisem lause (pealkiri). Enamasti ei peaks turundaja end vaevama tagide arvu ja kasutamise pärast. Aga on tulnud ette juhuseid, kus arendaja pole sisuhaldustarkvara korrektselt seadistanud ja pealkirja märgendust (H1, H2, H3 jne) kasutatakse täiselt juhuslikult.

Kasuta pealkirjades ja vahepealkirjades lehe olulisemaid märksõnu. Vahepealkirjade kasutamine aitab sul ka sisuteksti loetavamaks muuta.

7. Lehel puudub unikaalne meta kirjeldus

Igal lehel peab olema unikaalne meta kirjeldus (meta description). Otsingumootorites kuvatav meta kirjelduse pikkus on kuni 320 tähemärki. Meta kirjeldus tuleb kirjutada nii, et see paneks otsingumootori kasutaja tulemusel klikkima. See peab olema võimalikult asjakohane ja ütlema otsijale, et just see on õige tulemus. Hea kirjeldus aitab tuua rohkem külastajaid lehele, suurendab klikkimise protsenti otsingutulemustes ja läbi selle paraneb ka positsioon. Näidis hea meta kirjelduse loomiseks:

<Lehe olulisim märksõna> tekst, mis paneb tulemusel klikkima ja on piisavalt pikk, et täita 130 kuni 143 tähemärki. Kirjeldus peaks sisaldama üleskutset

Selle malli puhul on oluline see, et kui lisatekst piisavalt läbi mõelda, siis saab seda kasutada kõigil alamlehtedel ja unikaalsus tuleneb alguses olevast märksõnast. Nii saad lihtsalt optimeerida ka 10000 tootega e-poe meta kirjeldusi. (See siin on siselink ühele vanale postitusele meta kirjelduste kohta).

8. Kasuta alamkatalooge mitte alamdomeene

Kui pead looma mingi eraldiseisva keskkonna, siis selle jaoks kasuta alamkatalooge. E-pood pane kataloogi minuveeb.ee/pood mitte pood.minuveeb.ee. Sajad eksperdid üle maailma on selle üle piike murdnud ja täna on konsensus kataloogide poolel.

Vähe sellest, et kodulehe optimeerimine selle all kannatab, paljud inimesed ei saa aru, et see on veebi aadress. Tihti küsitaks „Kas www ka?“ Kui sa meeltesegaduse hoos oled ikkagi teinud kolmanda taseme domeeniga lahenduse, siis veendu, et inimesed saavad selle ka www puhul kätte ehk www.pood.firma.ee suunab 301 koodiga aadressile pood.firma.ee.

9. Kodulehe optimeerimine: pildid

Piltidel puuduvad alt kirjeldused või on märksõnadega üle pingutatud. Igal pildil tuleb kasutada alt kirjeldust. Kirjeldus peab olema unikaalne ja sisaldama olulist infot pildi kohta. Samuti on oluline kasutada kirjelduses märksõna, kuid mitte üleliia palju.

Pildifaili nimi peaks olema samuti optimeeritud. WordPressi kasutajatel teeb see elu lihtsamaks, sest pildi üles laadimisel võtab WordPress automaatselt kirjelduseks pildifaili nime. Hästi optimeeritud pildi kood näeb välja järgmine:

<img src=“mutrid-poldid.jpg“ alt=“Mutrid ja poldid“   …  muud parameetrid …>

Lisaks pildi nimele ja alt-kirjeldusele peavad pildid olema optimeeritud ka suuruselt ja mõõtudelt.

Pildi suurus – seda mõõdetakse kilobaitides. Juhul kui sul on pildid megabaitides, siis oled juba valel teel. Pildifailis on andmed kokku pakitud. Sellest kui palju pakitakse oleneb pildi kvaliteet. Mida rohkem pakitud, seda väiksem fail, aga viletsam kvaliteet. Tahad paremat kvaliteeti, siis on fail suurem.

Teine viga, mida tehakse piltide puhul, on valed mõõdud. Pilt sinu veebis on esitatud mingi suurusega. Näiteks tootekataloogi pilt on lehel mõõdus 400×300 pikslit. Sage viga, mida tehakse on see, et võetakse hiiglaslik 4000×3000 pikslit pilt ja näidatakse seda sellel väiksel pinnal. See pilt laeb 100 korda aeglasemalt.

Pildid on enamasti kolmes formaadis:

  • Jpg – kasuta seda fotode jaoks. Logod ja täisvärvid võivad selles formaadis minna „karvaseks“.
  • Png – kasuta seda logode, ekraanipiltide ja muude suurte täisvärvis pindadega piltide jaoks. Fail on suurem kui jpg
  • Gif – kasutatakse peamiselt lühikeste animatsioonide esitamiseks.

10. Puuduvad siselingid

Veebis olevad tekstid, tooted ja teenused tuleb oma vahel kokku linkida. Iga leht peaks viitama mõnele teisele lehele oma sisutekstist. Üks artikkel viitab teisele, toode viitab lisavarustusele, teenusel lehel on viide mainitud selle kasutamiseks sobivatele tingimustele jne. Lingid on Google jaoks peamised indikaatorid, mis on millega seotud.

Kasuta neid!

Näites selles artiklis, mida praegu loed, olen pannud siselingid punktidesse viis, seitse ja 12.

11. Puuduvad välised viited

Sagedasti ei taha turundajad oma keskkonnast kasutajaid välja lasta.

See on oluline viga lehe autoriteedi kasvatamisel. Google on seisukohal, et kaalukas materjal sisaldab viiteid allikatele.

Tõenäoliselt sa ei taha viidata konkurendi suurepärasele artiklile. Seega pead otsima neutraalsemat materjali, mille abil oma lehele väliseid viiteid tekitada. Mõned head alguspunktid selleks on:

  • Valdkonna teemadel avaldatud Vikipeedia artiklid, selle näide on käesoleva materjali esimeses lõigus.
  • Viited erialaorganisatsioonidele
  • Lingid olulistele seadustele või muudele regulatsioonidele

Väliste linkide puhul on oluline temaatiline seos. Kui sa ilusalongi lehelt viitad motospordi liidu lehele, siis see olulise allikana kirja ei lähe. Mõistlikum oleks viidata mõnele iluvaldkonna tähtsale lehele.

Selles postituses on välised viited lõikudes: sissejuhatus, 1, 2, 5 ja Yoast.

12. Puudub XML sitemap

Kuna ma nummerdasin need vahepealkirjad valesti, siis tuli kokku 11 SEO viga. XML sitemap on veebilehe sisukord robotitele. See aitab otsingurobotil lihtsamini leida muutunud lehti ja neid kiiremini indekseerida. Kuidas aru saada, kas sitemap.xml on olemas? Esmalt sisesta brauserisse aadress minuveeb.ee/robots.txt. Kui leiad sealt rea, mis sarnaneb nendega:

Sitemap: https://www.minuveeb.ee/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.minuveeb.ee/sitemap.xml
Sitemap: https://www.minuveeb.ee/sitemap_index.xml.gz
Sitemap: https://www.minuveeb.ee/sitemap.xml.gz

Kontrolliks sisesta ka see aadress brauserisse ja vaata, kas tuleb mingi tehniline sigrimigri ekraanile. Kui jah, siis on korras. Võimalik, et sul ei ole robots.txt faili serveris, siis proovi näidatud aadresse otse brauserisse sisestada. Kui selgub, et sitemap on puudu, siis palu veebimeistril see kohvipausi ajal korda teha.

Kui sa oled loonud oma veebi XML sisukorra, siis registreeri see kindlasti ka Google Search Console nimelises vahendis, et saada väärtuslikku infot oma veebilehe seisukorra kohta Google otsingus.

Kodulehe optimeerimine Yoast SEO vahendiga

WordPressi kasutajatel on enamus neid asju võimalik ära teha Yoast SEO nimelise plugina abil (see on olemas ka Drupali jaoks). Pane see oma keskkonnale külge ja jälgi postituste ja lehtede juures kuvatavaid juhiseid. Kellele mingil põhjusel Yoast SEO ei meeldi, siis alternatiivina võib kasutada All in One SEO Pack pluginat.

Kodulehe optimeerimine on pidev töö

Kui sa lood oma veebilehe, siis see on alles algus 90% tööd tuleb teha selle sisu ja leitavusega. Kodulehe optimeerimine on selles osas tänuväärne, et kord tehtud töö püsib kaua. Positsioon langeb ainult siis, kui konkurent näeb vaeva, et sinust mööda trügida. Kui konkurent midagi ei tee, siis võivad su tulemused aastaid püsida. Ükski teine turundustegevus ei anna nii head tulemust levi saavutamiseks ja külaliste toomiseks oma keskkonda.

Kodulehe optimeerimine otsingumootoritele, SEO koolitus

SEO koolitus annab sulle teadmised, kuidas otsingumootorites paremaid tulemusi saavutada ja rohkem külastajaid lehele tuua. Kuidas selgitada välja, millised märksõnu sihtgrupp kasutab? Milliseid tehnilisi võtteid otsimootoritele optimeerimine sisaldab ja kuidas neid kasutada? Kodulehe optimeerimine otsingumootoritele anna pikaajalisi tulemusi ja aitab kaasa müügi kasvule. Vaata lähemalt…

Jaga artiklit sõbraga