Jaga artiklit sõbraga

Google Sidewiki logo Näib, et Google ei väsi revolutsiooni tegemast. Järjekordne “oot, mis nüüd juhtus?!”-teenus Googlelt.

Nädal tagasi avati teenus nimega Google Sidewiki. Google esmane blogipostitus Help and learn from others as you browse the web: Google Sidewiki. See võimaldab kirjutada kommentaare absoluutselt iga veebilehe kohta. Need kommentaarid on avalikult nähtavad ja lehe omanik neid keelata või maha võtta ei saa.

Google Sidewiki tähendab, et iga inimene võib sinu kodulehe kohta arvamust avaldada ja see jääb kõigile nähtavaks. Esimese asjana meenus mulle Seth Godin’i postitus Why I don’t have comments, milles ta kirjutab, et kuna tal ei ole aega kommentaaridele vastata, siis on ta selle võimaluse oma blogis kinni keeranud.

First, I feel compelled to clarify or to answer every objection or to point out every flaw in reasoning. Second, it takes way too much of my time to even think about them, never mind curate them. And finally, and most important for you, it permanently changes the way I write.

Nüüd on see võimalus avatud ja seda kõigi internetis olevate veebilehtede juures. See uuendus on nii revolutsiooniline, et esimese hooga ei jõua kõik võimalused kohale. Iga Sidewiki postituse puhul saavad teised kasutajad anda hinnangu või seda oma sotsiaalses võrgus jagada (Useful? Yes (x), No (y), Report abuse, Share). Share võimalus sisaldab valikuid: link, email, Twitter, Facebook.

Google Sidewiki

Google Sidewiki abil liigub kontroll suuresti korporatiivsete keskkondade loojatelt kasutajatele ja nagu Seth Godin kolm aastat tagasi ütles muudab see täielikult lähenemist veebi kirjutamisele.

Uitmõtted Sidewiki teemal

Inimesed usuvad kaaslasi rohkem kui ettevõtteid. Nüüd on teiste inimeste hääl, tsenseerimata kujul, kohe sinu sõnumi kõrval. See võib turundajale hirmuäratav tunduda.

Kõik kasutajad ei kommenteeri, aga väga paljud loevad kommentaare. Üldiselt on maailmastatistika näidanud, et enamus hinnanguid on positiivsed. Kas see pädeb ka Sidewiki kohta? Kommenteerimine on nimeline läbi Google konto, see võiks natukene läbukommentaare ohjeldada. Samas saab teha ka varikonto.

Kui Sidewiki mingil põhjusel ninali ei kuku, siis võiks sellest saada oluline osa ka teistes Google vahendites: Google Analytics, Google AdWords, Gmail… Ühe seosena toimib juba praegu võimalus postitada Sidewiki kommentaar otse oma Blogspot’i blogisse.

Spämmi võimalused on piiritud! Ilmselt leiab Google vahendid spämmi ohjeldamiseks masinate poolt, aga kui ma kirjutan Altex’i, WSI või mõne muu internetiturundaja Sidewikisse, et tegelikult oleks taiplik hoopis Dreamgrowsse tulla, siis on see täiesti väärtust andev ja kasutaja maailmapilti avardav kommentaar. Huvitav, kes seda esimesena teeb?

Kuidas edasi?

Oli aeg katsetada oma kommentaariumidega, omal pinnal. Nüüd on katsetamise aeg läbi ja tuleb endale selgeks teha, kuidas Sidewiki kommentaaridega käituda. Esimese asjana tuleks luua oma sotsiaalse meedia strateegia. Sinu veeb ei ole enam ainult sinu mängumaa. Kuidas sa sellega hakkama saad?

Leia ressursid ja tekita omale ettevõttesse veebiinimene või osta sisse veebihalduri teenus. Tema ülesanneteks on hoida kätt e-pulsil ja olla suhtluses proaktiivne. Nüüd on aeg turunduses oluline summa e-sse lükata, leida inimesed, panna paika reeglid ja protsess.

Kontrolli sul enam ei ole! Kuidas saavutad selle, et kasutajatagasiside su turundussõnumit pihuks ja põrmuks ei tee? Kaasa inimesed oma protsessi. Jälgi Sidewikit, sest sealt saad infot selle kohta, mida inimesed arvavad ja ühenda tagasiside oma keskkonda.

PS Sidewiki töötab koos Google Toolbar’iga ja praegu ainult Internet Explorer’i ja Firefox’iga.

Jaga artiklit sõbraga