Jaga artiklit sõbraga

kodulehe optimeerimine google search console abiga

Kodulehe optimeerimine Search Console abil on esimene ja tasuta samm selleks, et oma lehte otsingus parematele positsioonidele aidata. Kas sa tahad teada, kuidas su veebilehele Google otsingus läheb? Selle jaoks on Google teinud valmis eraldi vahendi, mille nimi on Google Search Console (endise nimega Google Webmaster Tools).

Search Console uuendus 2018

Search Console on saanud järjekordse uuenduse osaliseks. Kui varasemalt andis Google andmeid ainult viimase 90 päeva kohta, siis nüüd on saadaval ligi poolteist aastat. Täpsemalt 16 kuud materjali. Lisaks on muutunud ka kasutajaliides, mis on nüüd välimuselt sarnasem teiste Google vahenditega.

google search console uus kasutajaliides

Uuendus ei pruugi olla veel kõigini jõudnud, sest uus kasutajaliides tuuakse välja jupi kaupa. Võib-olla on see juba sinuni jõudnud, kui mitte, siis tuleb kannatlikult oodata, millal jõuab sinuni rõõmusõnumit kandev kiri Googlelt. Samas Google Analyticsiga ühendamine ja esmane seadistamine toimub veel vana kasutajaliidese kaudu. Samuti on Google Analyticsi raportis saadaval ainult 90 päeva andmed.

Google Analyticsi Acquisition alajaotusest leiad Google otsingumootorile optimeerimise sektsiooni. See on vaja seadistada! Enne kui sa pole vastavaid seadistusi teinud näed sa seal vastavat teadet. Kui esmane seadistamine tehtud, siis saad ülevaate sellest, kuidas su veebilehel otsingutulemustes läheb.

Esimene oluline tegevus vahendi tööle panemiseks on oma Google Analyticsi konto Google Search Console’i kontoga sidumine. Kas sul on vaja seda teha või on keegi selle juba ära teinud saad teada, siis kui lähed vastavasse raportisse. Kui näed seal graafikuid ja andmeid on kõik korras. (Jäta järgmised paar lõiku vahele ja mine kohe Search Engine Optimization raportite juurde).

kodulehe optimeerimine google search console

Google Analytics koolitus

Google Analytics meistriklassis saad teada, kuidas veebianalüütika aitab Sul paremaid tulemusi saavutada ja müüki kasvatada. Koolituse käigus anname Sulle ülevaate, kuidas selgitada välja, millised kanalid toovad ettevõttele kasu ja millised vaid näiliselt toimivad. Fookuses on tehingute ja raha mõõtmine. Vaatame, kuidas andmetest olulist infot leida. Vaata lähemalt…

Kui aga sind tervitab selline pilt nagu näha järgnevalt, siis on vaja Search Console Google Analyticsiga ühendada.

kodulehe optimeerimine google search console seadistamata

 

Klikki nupul „Set up Search Console data sharing“. Satud adminpaneelis „Property Settings“ seadetesse. Keri päris lõppu ja seal näed „Search Console“ alajaotust. Kliki „Adjust Search Console“

kodulehe optimeerimine google search console lisamine

ja sind viiakse järgmisele lehele.

kodulehe optimeerimine google search console lisamine 2

Kliki “Edit” linki ja jõuad Google Search Console keskkonda.

kodulehe optimeerimine google search console nimekiri

Nüüd klikid nupul “Add a site to Search Console” avaneb aken, milles pead vajutama “OK”.

kodulehe optimeerimine google search console nimekiri 2

Nüüd oled jõudnud Google Search Console avalehele, millel on suur nupp “ADD PROPERTY”. Vajuta seda!

kodulehe optimeerimine google search console lehe lisamine

Avanevasse aknasse sisesta oma veebilehe aadress ja siis vajuta nuppu “Add”.

kodulehe optimeerimine google search console lehe lisamine 2

Järgmise sammuna pead sa tõestama, et sa oled ikka antud veebilehe omanik. Lihtsaim tee omanikuks olemise tõestamisel on kasutada lehel Universal Trackerit ja sel juhul on kogu protsess vaid paar hiireklikki ja pärast seda hakatakse sulle Google Analyticsis otsinginfot kuvama.

kodulehe optimeerimine google search console kinnitus 2

Muudel juhtudel võib natuke rohkem pusimist olla. Nagu näha on pildil mitmeid erinevad võimalused oma seotuse tõestamiseks Search Console’i lehe lisamisel.

Üks levinumaid meetodeid autoriseerimiseks on oma veebiserverisse spetsiaalse faili laadimine, mille olemasolu kinnitab Googlele, et sul tõesti on õigused selle serveri kasutamiseks. See meetod töötab olenemata serveri parameetritest ja Google Analyticsi koodi versioonist ja pakutakse tavaliselt välja eelistatud meetodina.

kodulehe optimeerimine google search console kinnitus fail

Kui domeen on Webmaster Toolsis registreeritud, siis saad Analyticsi poolelt siduda sellega kõik profiilid, mis kuvavad antud domeeni või selle osade andmeid.

kodulehe optimeerimine google search console analytics seaded

Search console raportid Google Analyticsis

“Search console” alajaotus sisaldab nelja raportit. Millest eriti olulised on kaks: Queries ja Landing Pages.

Queries raport annab ülevaate sellest, milliste otsingutega veebileht Googles välja tuleb. Neid andmeid saad sorteerida erinevate parameetrite järgi:

 • Queries – kui paljudes otsingutes on leht olnud kasutajale otsingutulemustes nähtav.
 • Clicks – kui palju on Google otsingulehel sinu tulemusel klikitud, otsingust tulevate külastajate arv.
 • Average Position – näitab keskmiselt mitmendal positsioonil tulemus otsingus asub. Vastavalt sellel, kas tegemist on märksõnaraportiga või “Landing page” raportiga.
 • CTR ehk Click Through Rate – on Clicks jagatud Queries. Kui suur protsent inimesi otsingutulemustes sinu lehele klikib.

kodulehe optimeerimine google search console analytics keywords raport

Kodulehe optimeerimine ja Search Console

Näiteks võid seda raportit kasutada selleks, et saada üldpilti oma veebi positsioonist otsingutulemustes. Selleks vali graafikul kuvatavaks mõõdikuks Average position ja saad tulemuseks järgmise pildi. NB! Pane tähele, et suurem number on halvem tulemus.

Search-Engine-Optimization-Average-Position

Landing Pages raportist saad ülevaate selle kohta, millised lehed otsingus välja tulevad. Mõõdikud on samad, mis eelmises raportis, aga tuleb arvestada, et üks leht võib tulla välja erinevate otsingusõnadega väga erinevatel positsioonidel.

Üks oluline mõõdik, mida selles raportis jälgida on bounce rate! Kui Google näeb, et lehele saabunud külastajad ei taha sellele pidama jääda, siis hakkab su positsioon otsingus vaikselt langema. Vaata, mida lehel muuta, et külastajad sellelt liiga kiiresti ei lahkuks.

Neid raporteid saab kasutada sisendina otsingumootoritele optimeerimises. Näiteks „kerge saak“ on märksõnad, mis on peaaegu avalehel, aga vajavad natuke abi. Loo filter, mis kuvab sulle otsingusõnad, mille positsioon on vahemikus 11 kuni 20 ja vali sõnad, mille optimeerimisest võiksid reaalset kasu saada. Vaata, millised sinu lehed nende sõnadega välja tulevad ja proovi neid paremaks muuta.

Search-Engine-Optimization-filter

Alustada võid isegi märksõnadest, mille positsioon on vahemikus 5 kuni 10, sest saades sõna seitsmendalt kohalt neljandaks on kasv külastustes mitmekordne.

Selle tegevuse iva on asjaolus, et kui sa hakkad juhuslikult sõnu optimeerima, siis võib tegeleda ühe sõnaga, mis on positsioonil 78 ja teise sõnaga, mis on positsioonil 4. Mõlemal juhul on tegevus natuke ebaefektiivne. Optimeerides sõna positsioonil 78 võid saavutada numbriliselt väga häid tulemusi ja tuua selle sõna positsioonile 32, aga külastuste arv sellest oluliselt ei muutu. Optimeerides aga sõna positsioonil 4 võib olla töömaht väga suur selleks, et saada positsioonile 3.

Seega vali Search Console raportist sõnad, mis juba peaaegu on heal positsioonil ja lükka natuke takka. Nii saad optimaalse pingutusega maksimaalseid tulemusi.

Kui optimeeritavad sõnad ülespoole tõusevad tuleb sinu valitud vahemikku alt sõnu juurde, sest tehtud töö toetab ka madalamatel positsioonidel olevaid märksõnu.

Mõned märkused seoses Search Engine Optimization raportiga:

 • Saadaval on andmed viimase kolme kuu kohta.
 • Andmed on vähemalt 2 päeva vanad ehk ei näe viimase kahe päeva infot.
 • Andmeid saab vaadata ainut päevade lõikes, mis teeb kohati trendide tabamise raskemaks.
 • Selles raportis olevat infot ei saa siduda teiste raportitega.

Ja kõige olulisem! Esitatavate andmete seos teistest raportitest nähtavate andmetega tundub kohati puuduvat. Näiteks kui All Traffic raport näitab 10000 külastuste Googlest, siis Search Engine Optimization raportis vaatab vastu 30000 klikki. Oma erakordses sinisilmsuses usun, et Google ei valeta meile tahtlikult ja esitatud andmetel on mingi seos reaalsusega ja neid saab kasutada mingite järelduste tegemiseks. Aga…. ja see on väga suur aga, kurat seda teab.

Lisaks otsingutulemuste analüüsile annab Google Webmaster Tools veel hulgaliselt informatsiooni sinu veebilehe kohta. Millised vead esinevad, kas sa oled Googlele spämmimisega silma jäänud, millised lehed sinu keskkonnale viitavad ja veel palju muud, aga sellest mõnes teises postituses.

Search Console ühendamine Google Adwordsiga

Lisaks Google Analyticsiga ühendamisega on kõigil Adwordsi kasutajatel mõistlik teha ka see ühendus. Kui Search Console ja Adwords on ühendatud, siis hakkad nägema „Paid and organic“ raportit. Raporti leiad nii:

adwords search console paid organic raport

Selles raportis on välja toodud, millistel juhtudel oled otsingus nähtaval olnud:

search console paid organic raport

 • Ainult reklaam
 • Ainult orgaaniline
 • Reklaam ja orgaaniline koos

See raport annab ülevaate sellest, millise osa orgaanilisest tulemusest reklaam endal haarab ja kui oluline on erinevate sõnadega reklaami tegemine.

search console paid organic graafik

Analyticsi teemalisi postitusi on tulemas veel. Pane oma meil listi ja saad neist kindlasti teada.

Soovid teada, kuidas oma lehel müüki oluliselt tõsta? Telli WebAudit.

Veebiaudit on aidanud kümnetel klientidel mitmekordistada müük enda veebikeskkonnast.
Enda veebilehti uuendades on kliendid öelnud, et audit on hea alusmaterjal täienduste, või uue lehe planeerimiseks. Et keskkonna muudatused oleksid äriliselt kasulikud ja põhjendatud, mitte lihtsalt ilusad tänu värskemale kujundusele. Dreamgrow WebAudit annab Sulle:

 • Täpse selgituse Analyticsis nähtuvast;
 • Põhjaliku ülevaate Sinu kodulehe hetkeolukorrast;
 • Kindlad juhised tulemuslikumaks optimeerimiseks;
 • Detailsed soovitused muudatuste teostamiseks.

Loe Webauditist lähemalt siit.

Jaga artiklit sõbraga