Jaga artiklit sõbraga

sisuturundus toimiva blogipostituse kirjutamine

Sisuturundus pole enam midagi uut, kuid ikka ja jälle võib märgata, et postituste kirjutamisel on mõned olulised sammud vahele jäetud. Tulemusena pole blogi kergesti leitav, ei too kaasa lojaalset lugejaskonda ega lisa sinu ettevõtte turundusele väärtust.

Selleks, et sisuturunduse investeering oleks tulemuslik, anname näpunäiteid, kuidas blogimisest maksimumi võtta. Läbimõeldud tegevused aitavad suurendada nähtavust Googles ja levi sotsiaalmeedias. Vaata, milline on postituse kirjutamise, avaldamise ja levitamise protsess:

Tekstitöötlus

Hea sisuturundus algab heast ettevalmistusest. Blogipostitusi on mõistlik kirjutada tekstiredaktoriga nagu MS Word või OpenOffice Writer, mis toimivad internetiühendusest olenemata. Võrguühendust vajavate programmidega võib veel tänapäevalgi äpardusi juhtuda. Seetõttu on kõige turvalisem kasutada oma arvutis olevaid programme. Mahukama sisu kirjutamisel on mõistlik pidevalt salvestada ja säilitada ka failide varasemaid versioone.

sisuturundus tekstiredaktor

 1. sisuturundus kuidas head sisu luuaKirjuta postitus. Postituse kirjutamine on kõige raskem osa. Loo materjali, mis on su potentsiaalsele kliendile huvitav ja kasulik. Kui maailmas tähendab hea sisu sisuturunduses juba materjale, mille pikkus ületab 2000 sõna, siis Eestis on veel võimalik lühemate artiklitega hakkama saada. Kasuta seda võimalust seni kuni saad! Samuti on oluline ka see, et kui sa suudad oma valdkonnas enne konkurente kanda kinnitada, siis on neil oluliselt raskem sind hiljem sellelt positsioonilt lahti kangutada.Postituse kirjutamine võtab aega. Selleks, et see protsess sul lihtsam oleks loe lähemalt artiklit, kuidas head sisu luua. Samuti võid abiks võtta sisu loomise malli. Kasuta abivahendeid nagu eesti keele speller.
 2. Loo märksõnu sisaldav pealkiri, et see oleks otsingumootoritele kergesti leitav.
  Mõtle läbi, mis on loodava sisutükki kõige olulisem märksõna ja kasuta seda pealkirja loomisel. Pealkirja luues pead aru saama, mida lugeja tahab. Huvitav, lihtne, kiire, kasulik ja muud lubadused peavad pealkirjas välja tulema, sest kui pealkiri lugeja tähelepanu ei võida, siis ta lugema ei tule.
 3. Vali postitusele kategooriad. Blogipostituse kategooriad aitavad lugejal leida teisi sarnase sisuga postitusi. Tulemusena viibivad nad su veebikeskkonnas kauem.
  Pro tip: Vali kategooriate nimedeks oma valdkonna olulisemad märksõnad. Kategooriate arv jääb enamasti vahemikku mõni kuni mõnikümmend. Näide silt e-kaubanduse kategooria meie blogis.
 4. Lisa siltideks (tags) mõned postituse olulisemad märksõnad. Sildid on spetsiifilisemad kui kategooriad ja aitavad otsingumootorites nähtavust suurendada. Automaatselt genereeritud siltide lehti peavad väärtuslikuks ka kasutajad, kes nende kaudu leiavad oma vajadustele vastavat sisu. Näide google analytics silt meie blogis.
 5. Kirjuta lühikirjeldus (meta description), mis võtab paari lausega kokku postitus sisu. Lühikirjeldus peaks vastama huvilise küsimusele, „miks ma seda lugema peaksin?“
  See on tekst, mis on nähtav otsingutemootorites pealkirja all. Kindlasti peaks viimane lause olema üleskutse su postitust avama (Kodulehe optimeerimise mõttes on tegemist meta description elemendiga, mille kohta võid lähemalt lugeda siit, miks meta kirjeldus on oluline). Kirjeldust saab kasutada ka sotsiaalmeediasse jagamisel tekstikatkena, mis lingiga kaasa läheb. Lisaks lühikirjeldusele kirjuta veel paar tekstijuppi.
  Kirjuta esimene kommentaar, mõni lisamõte või täiendus, mille lisad oma postitusele pärast postituse avaldamist. Planeeri sisu nii, et mõni väike asjakohane infokild, millest artiklis väga palju juttu ei ole lisandub pärast avaldamist esimese kommentaarina.
 6. Vali teksti illustreerivad pidid. Leia alati pildid, mis on sisuga seotud. Pildid stiilis “naeratavad ärimehe kätlevad” ei lisa postitusele väärtust ja lugejad ignoreerivad neid. Viita kindlasti piltide allikate. Pika nimekirja keskkondadest, kust leiad tasuta pilte blogisse ja turundusvajadusteks leiad siit: 36 saiti: tasuta pildid ja videod kommertskasutuseks.

Vaata meie 14-aastasele kogemusele põhinevat
sisuturunduse koolitust.

WordPress

Kui oled teksti valmis teinud, on sinu järgmiseks ülesandeks lisada see blogisse. Blogimiseks soovitan kasutada WordPressi sisuhaldustarkvara. Võid kasutada ka mõnd muud käepärast platvormi, aga on oluline, et kasutataval vahendil oleksid funktsioonid, millest järgnevalt juttu.

sisuturundus wordpress

 1. Lisa esmalt pealkiri ning salvesta mustand. Nii võid kindel olla, et postituse veebiaadress on sama, mis selle pealkiri.
  Soovitav on panna lehe aadress nii lühike kui võimalik ja enamasti võiks selleks olla lehe kõige olulisem märksõna. Jah, selle lehe aadress on /10200-sisuturundus-toimiva-blogipostituse-kirjutamine/, mis ei vasta eelnevale soovitusele. Põhjus on see, et kunagi ma ei teadnud, et lühikesed aadressid on paremad kui pikad ja praegu ei taha enam olemasolevat aadressi muuta.
 2. Kopeeri postituse sisutekst WordPressi ja salvesta.
 3. Vorminda lisatud tekst. Tee tähtsamad punktid rasvaseks, lisa alapeakirjad, listid, tsitaadid.
  Hästi vormindatud sisu paneb külastaja rohkem lugema ja seega viibib ta lehel kauem. Nii mõjutad sa teda rohkem. Kuna ka kodulehe optimeerimine on sisu puhul oluline, siis märksõnatihedad vahepealkirjad muudavad teksti nii lugeja kui Google jaoks paremaks. Kui külastaja viibib lehel kaua, siis on see Googlele signaal, et tegemist on hea lehega.
 4. Lisa pildid. Soovitavalt paremale joondatud või täislaiuses.
  Vähemalt üks pilt on oluline lisada nii Googlet silmas pidades kui ka sotsmeedia jagamiste jaoks. Veendu, et pilt lisab materjalile väärtust ja ei ole lihtsalt „naeratavad äriinimesed vaatavad lolli näoga arvutit“-tüüpi kitš.
 5. Määra kategooriad. Üks postitus võib olla mitmes kategoorias, aga ilmselt on hea valik mõned mitte kümned kategooriad.
 6. Lisa sildid. Silte võiks olla mõned kuni kümme. Siltide puhul tuleks jälgida, et sul ei teki silte, milles on vaid üks postitus.
  Kategooriad ja sildid on olulised, sest need aitavad sul märksõnatihedalt ja automaatselt veebikeskkonna mahtu suurendada. See on üks väheseid meetodeid, mis on peaaegu automaatne, aga Google jaoks spämina ei kvalifitseeru. Siltide ja kategooriate kasutamine tuleb siiski põhjalikult läbi mõelda, sest muidu on nendest vähe kasu.
 7. Lisa posituse lühitutvustus (meta description). Enamasti on selleks kasutusel mõni plugin, näiteks Yoast SEO.
 8. Määra avaldamise aeg. Õige aja leidmiseks on vaja katsetada, millal on sinu blogi loetavus suurim. Alusta katsetamist nädala algusest ja päeva esimeses pooles. Ära postita reede õhtul ja nädalavahetusel. Erandiks võivad olla valdkonnad, mis on väga olulisel määral seotud nädalavahetuseti toimuvate tegevustega. Nende hulka kuuluvad näiteks meelelahutusasutused ja paljud söögikohad.
 9. Avalda postitus. Vastavalt vajadusele kliki “Publish” või “Schedule”. (Või kui sul on eestikeelne WordPress, siis on seal mingid muud nupud.)
  Kui avaldasid postituse kohe, siis mine järgmiste sammude juurde. Kui sa planeerisid postituse avaldamise tulevikku, siis pane endale kalendrisse see aeg, millel materjal avalikuks saab ja on vaja leviga tegeleda.
  Kui postitus on avalikuks muutunud, siis on aeg lisada esimene kommentaar. Kui võimalik siis palu mõnel kolleegil või sõbral see lisada, aga ka autori kommentaar on täiesti asjakohane lisa postitusele.

Vaata ka 22 nippi, kuidas kirjutada perfektne blogipostitus

Postituse levitamine

Edukaks sisuturunduseks ainult kirjutamisest ei piisa. Sa pead oma postituse huviliste lugejateni viima. Kanaleid on mitmeid: oma meililist, reklaam, sotsmeedia jne. Eeltööna uuri välja, milliseid sotsmeedia kanaleid su lugejad kasutavad.

sisuturundus levi

 1. Alusta postituse jagamist oma Facebookis. Lisa vabas vormis lühitutvustus, millest postitus räägib. Väldi automaatset postitamist, sest nii võib suhtlus ja kaasamine kannatada. Kuna sotsmeedias enamus su postitusi ei näe, siis võid postitada sama asja mitu korda, aga muuda sõnastust igal järgneval korral. Postita brändina, jaga isikuna ja pane oma postitusele like!
 2. Kirjuta tviit ning postita link Twitteris.
 3. Lisa postitus sobivatesse LinkedIn gruppidesse. Twitter ja LinkedIn on enamasti olulisemad väljaspool Eestit turundades, aga vaata, kas on postitus sobib ka mõnda Facebooki gruppi.
 4. Uuri foorumites, kas sinu postitus vastab mõnele populaarsele küsimusele. Kirjuta vastavasse arutellu lühike kommentaar ning lisa oma postituse link detailsema infoga. Veendu, et vastus oleks teemakohane. Eriti taiplik turundaja kirjutab materjali, mis vastab juba olemasolevatele küsimustele foorumites ja sotsiaalmeedias. Nii tagad selle, et levi kohti ja linkide hankimise võimalusi on rohkem.
 5. Palu sõpru ja kolleege, et nad su postitust oma sotsiaalmeedia kanalites jagaksid, sellest säutsuksid või lihtsalt laiki vajutaksid. See loob esmase sotsiaalse kinnituse, et inimestele su postitus meeldib ning nad soovitavad seda teistelegi. Ühelgi postitusel ei saa olla null jagamist, sest sa ise, sõbrad ja su kolleegid teevad ära esimese jagamisetöö.

Tagasiside ja suhtlus

Kui postitus on valmis ja lugejateni toimetatud, siis on eesmärgiks, et lugejad hakkaksid kommentaaride, tviitide ja jagamiste kaudu suhtlema ja materjali levitama.

sisuturundus kommentaarid

 1. Ole valmis vastama kommentaaridele, et vestlust elavana hoida. See aitab sul luua lojaalset lugejaskonda, parandada blogi nähtavust ning ühtlasi saada ideid uuteks postituseks. Lisa ise või palu kaaslasel lisada varem valmis kirjutatud kommentaar. Selle eesmärgiks on vestlus käima tõmmata.

Need sammud ei tee küll kedagi paremaks kirjutajaks, kuid aitavad sul oma kirjutatu väärtust tõsta. Pealtnäha väikesed nipid toovad kaasa märkimisväärse kasvu blogi külastatavuses ja aitavad sul sisuturunduses paremaid tulemusi saavutada. Oma töö lihtsustamiseks võid kasutada ka malle Sisuturundus: Sisu loomise mall.

Kui sa juba nagunii kulutad tunde blogipostituste kirjutamiseks, siis võta veel 20 minutit, loo märksõnad, kategooriad, vali head pildid, jaga postitust sotsmeedias ja hoia silma peal tagasisidel. Sel viisil tõstad kirjutamisele kulutatud aja tulemuslikkust märgatavalt.

Boonuspunktid eriti agaratele

Lisaks veel paar punkti, mis ei ole otseselt postituse avaldamisega seotud, aga on üldise turunduse efektiivsuse mõttes väga olulised.

22 Meiliturundus

Üks parimaid kohti oma uue materjali levitamiseks on ettevõtte meililist. Kui sul väga palju materjali ei ole, siis võib iga loodava sisutüki kuu uudiskirja panna. Kui sisumaterjali on rohkem, siis võib esmaste tulemuste pealt valida parimad palad, mis uudiskirjaga liitujatele saata.

23 Analüütika

Kui postituse avaldamisest on möödunud üks kuu, siis vaata üle, millised on tulemused. Milliseid andmeid vaadata:

Nende andmete põhjal saad otsustada, kas loodud sisu võiks olla midagi, mis sulle aastate kaupa tulemusi toodab. Kui jah, siis pane paika plaan materjali värskendamise ja levi osas iga paari kuu tagant.

 

Sisuturunduse koolitus.

Sisuturundus on üks olulisemaid internetiturunduse võtteid, mis saab üha rohkem tähelepanu.

Sisuturundus on vundamendiks nähtavusele otsingumootorites, tegevustele sotsiaalmeedias, sisuka meiliturunduse läbiviimisel. Olenemata selle tähtsusest ei tegele paljud turundajad sisuturundusega järjepidevalt ja efektiivselt.

Vii oma sisuturundus uuele tasemele. Jagan sinuga oma rohkem kui 4000 päeva pikkust sisu loomise kogemust. Toon praktilisi näiteid, annan juhendid efektiivseks tegutsemiseks ja harjutame, kuidas sisu praemaks saada.

Vaata lähemalt sisuturunduse koolituse päevakava.

Jaga artiklit sõbraga