Jaga artiklit sõbraga

Olen siia kogunud oma Äripäeva raadio „Digiturunduse praktikum“ saates tehtud vestlused Eesti parimate digiturundajatega. Lisaks pikkinud mõne podcastid, milles ise olen külalisena vestluses osalenud. Neid kõiki ühendab lähenemine praktiline internetiturundus, mis peaks andma kuulajale mõtteid, millega saab kohe oma turunduses tulemusi paremaks optimeerida.

Kokku olen siia kogunud üle 26 tunni väärt materjali Eesti digiturunduse kõvematelt praktikutelt. Saated ja podcastid on reastatud nii, et uuemad on ees ja vanemad on taga.

internetiturunduse podcastid

Viimane saade:

Digiturunduse planeerimine järgmiseks aastaks

Kutsusin vestlema digiturunduse praktiku ja Hobby Hall Grupi (Hansapost) e-kaubanduse ja digiturunduse juhti Ilmar Mihkelsoo. Räägime aasta digiturundusplaani tegemisest. Saates tuleb juttu eelarve jaotamisest, mõõtmisest ning erinevatest kanalitest, millega digiturunduse plaanik koostamisel arvestada. Lisak vaatame, kui pikk plaan tasub üldse teha. Keda planeerimisse kaasata ja kuidas peak oma tegevusi ülevaatama ning autiteerima.

 

Vaata siit internetiturunduse koolitusi.

Sisukord peida

Priit Kallase SEO e-kursus

100% praktiline info aitab kohe oma veebikeskkonda paremaks muuta ja tulemusteni jõuda. Teadmisi saad rakendada kõikvõimalike veebikeskkondade optimeerimiseks. SEO annab pikaajalisi tulemusi ja aitab suurendada müüki. Vaata lähemalt: SEO e-kursus
 

Varasemad saated

Kuidas B2B turunduses häid tulemusi saavutada?

Selle saata külaline on Qminder CMO Triin Uustalu, räägime B2B turundusest. Kuidas jõuda kliendituni, kui nendeks on teised firmad? Kui palju erineb äridele turundamine jaeklientide turundusest? Lisaks saame teada, kuidas teada saada, mida kliendid tahavad, millised on B2B müügi ja turunduse protsessid ning kuidas toimub tulemuste mõõtmine.

Kuidas teenusdisain tulu tooma panna?

Müük ja turundus on palju tulemuslikumad, kui su teenus on täpselt selline nagu kliendid seda ootavad. Kutsusin Digiturunduse praktikumi saatesse Karl-Erik Hioni, kellega räägime lähemalt, mis on teenusedisain. Teenusedisain ei ole ainult suurte organisatsioonide pärusmaa. See on tähtis kõigile, kes tahavad oma teenustest kitsaskohad üles leida ja rohkem kliente saada.

Kuidas SEO abil ennast nähtavamaks teha?

Arutame SEO eksperdi Ruslan Goginiga, kuidas Googles esimeste sekka saada ja lõpuks ka külastaja oma lehele saada. Google jaoks on tähtis, et tulemustena tuleksid välja need asjad, mida inimesed tegelikult saada tahavad. Kuidas olla kliendikeskne ja pakkuda otsingutulemuses just seda, mida inimene sel hetkel tahab saada.

Inglisekeelne fraas „search intent“ tähendab seda, et kui su märksõna on õige, aga point vale, siis otsijad sinu lehel ei tule ja Google hakkab sind tahapoole puksima. Mida tahab inimene, kes otsib sõna „köögimööbel?“ Hinda? Tootekataloogi? Nõuandeid? Ideid?

Kuula saatest, mida teha, selleks, et paremaid tulemusi saavutada.

Saates viidatud tööriistad:

Tehniline audit:

Märksõnade positsioonid:

Kuidas saada digikampaaniatest paremaid tulemusi?

Reklaam Googles ja teistes kanalites on pea möödapääsmatu. Rääkisin Äripäeva raadios Harlis Velkiga reklaamide tegemisest, kampaaniate planeerimisest ja tulemuste mõõtmisest.

Harlis Velk on Mediabrands Digital digistrateeg ning konsultant. Räägime Google Ads’ist, analüütikast ning kampaaniate planeerimisest ning optimeerimisest. Mida on mõistlik enne kampaania ehitamist teha.

Harlis on detailidele orienteeritud turundaja. Kõige pealt paneme plaani paika ja siis hakka me tulemusi mõõtma. Harlis rääkis oma kogemustest kampaaniate haldamisel üldiselt ja Google vahenditest spetsiifilisemalt.

Kuidas YouTubes rohkem tähelepanu saada?

Saates on külas Reigo Kimmel, kellega tuleb juttu videoturundusest, videote levitamise tehnikatest ja turundamisest maailma teisel positsioonil asuval veebilehel. Millistes teistes kanalites videoid levitada? Milline on video tootmise köögipool ja kuidas saada paika protsess, mis pidevalt tulemusi tooks. Juttu tuleb ka SEO, videote pealkirjade, pildi ja subtiitrite olulisusest.

Selleks, et olla videoturunduses edukas peab see sõnum, mida videos öelda soovid, olema huvitav nendele, kellele sa seda öelda soovid. Selles lihtsas lauses on kolm osa:

 1. Sõnum, mida öelda soovid. Turunduslikus mõistes ei ole mõtet teha videot, mis ei ole sinu teemast. Näiteks kassidest.
 2. Huvitav tähendab, et see on hariv, meelelahutuslik või informatiivne. Kui video ei ole huvitav, siis ei ole midagi teha.
 3. Kellele sa öelda soovid. Sinu sihtgrupp, täpsemalt persoona. Ehk ideaalne klient. Teistele ei ole mõtet oma huvitavat videosõnumit toota.

Loe lisaks tööriistade kohta siit.

Kuidas kogukond ettevõtte brändi toetab?

Kutsusin saatesse kogukonnakonsultandi Johanna-Mai Riismaa. Kuidas saavutada seda, et su brändi ümber oleks tõelised fännid ja kogukond toetaks sinu toodet, teenust ja turundust. Kui palju on vaja hallata? Millised reeglid on vaja kehtestada? Kas kogukonna käima tõmbamine võtab palju aega ja ressursse? Ja muidugi kõige tähtsam küsimus, kuidas kogukond käivet suurendab?

Lisaks saatele saad kogukondade kohta infot ka siit

Mis on kogukonnaturundus?

Kui tahad Johanna-Maiga sel teemal rohkem rääkida võta temaga otse ühendust: LinkedIn ja Twitter.

SEO nipid: kuidas ettevõte internetis paremini leitavaks teha

Seekordses digiturunduse praktikumis oli külas Marten Saar. Marten on üks Eesti kõvemaid SEO tegijaid.

Rääkisime temaga kõikvõimalikest praktilistest nõksudest, mida oma veebilehel rakendada, et Googles paremaid positsioone saada. Vaatame, kuidas märksõnu valida, millised elemendid sinu kodulehel on vaja korda saada ja kummutame mõne müüdi. Kui pikk on hea sisu ja kas iga leht peab olema 1000 sõna pikk artikkel.

Linkide ehitamine ehk kui tähtsad on sulle viitavad teised lehed. Mida teha selleks, et Eestis linke saada? Jutu käigus mainime ka tööriistu, mida oma tegevuse hõlbustamiseks kasutada saad.

Siit leiad enamus saates mainitud vahenditest, mida tasuta või vähemalt prooviperioodi ulatuses katsetada saad:

Facebooki grupid

Märksõnade ja lingianalüüside tööriistad

Kasulikud Chrome brauserilaiendid

Schema pluginad

Esimese tööriistaga saad oma WordPressi keskkonnas panna soovitud lehtedele külge korduma kippuvad küsimused, mis kuvatakse eraldi blokina sinu Google otsingutulemuse juures. Teine vahend teeb ka mitmesuguseid muid struktureeritud andmete formaate. Struktureeritud andmete kohta leiad lisainfot siit.

Bolt Foodi turunduse telgitagused

Kutsusin saatesse Bolt Foodi turundusjuhi Liia Pjatakova, kellega räägime Bolt Foodi turundamisest. Kuidas nii suured kui väikesed turundajad saavad oma protsesse optimeerida ja seeläbi tulemuslikumalt turundada. Räägime sisenemisest uutele turgudele, turunduskanalitest, äpist ning tulemuste mõõtmisest. Saad vastuse küsimusele, kui palju sotsiaalmeedia postituse alla raha kulutada?

Kuidas väikeettevõte väikese eelarvega tulemuslikult turundab?

Kunagi, kui küsisin ühelt turundajalt, kui palju nad veebist käivet saavad, siis ta vastas tähtsalt, “Ei tea! Meil tegeleb sellega raamatupidaja.” Kutsusingi seekord digiturunduse praktikumi ramatupidaja, kellelt enamus turundajad võiksid mõndagi õppida. Saates on külas ettevõtja Krista Teearu, kes räägib oma äri turundamisest, infotoodete loomisest ja klientide saamisest. Eestis pakub raamatupidamisteenust 5000 tegijat, kuidas nende seast silma paista? Juttu tuleb ka sellest, millised kanalid on väikeettevõtte jaoks kõige toimivamad ning mis on ta selle nimel teinud.

Mida teeb VOOG, et digiturunduse kaudu kliente saada?

Seekord räägib veebiplatvormi VOOG tegevjuht Henn Runnel oma platvormi arendamisest, ideaalsetest klientidest, uute klientide leidmisest, välismaale müügist ning ka sellest, kuidas nad ennast ise turundavad ning mis nende puhul väga hästi töötab.

Millised reklaamid töötavad Facebookis ja Instagramis?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas agentuuri ConnectiveAds juht Madis Birk, kellega tuleb saates juttu sihtimisest, persoonidest, algoritmidest, retargetingist ning kampaaniate tasuvusest. Saates saab ka vastused küsimustele: mis reklaami tüübid töötavad Instagramis ja Facebookis kõige paremini, kuidas mõõta tulemusi ja kuidas õigete inimesteni jõuda?

Kuidas affiliate turundusest võtta maksimum?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas turundusstrateeg ja SafetyWing äriarendusjuht Enelin Paas, kes räägib affiliate turundusest, kampaaniatest ning turunduse tööriistadest ja kanalitest. Saates saab teada ka, millised on esimesed sammud selles vallas ning kuidas partnereid motiveerida.

Kuidas analüütika ja lojaalsusprogrammid enda kasuks tööle panna?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas analüütikaettevõtte Newbase asutaja ja turundusanalüütika konsultant Raul Leppik, kes räägib, kuidas mõõta, inimesi segmenteerida, lojaalsusprogrammi teha ning kuidas seeläbi ettevõtte tulemusi parandada.

Kuidas mõõta digiturunduse edukust?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas strateegiakonsultant ja juhtimiskoolitaja Indrek Maripuu, kellega tuleb juttu eesmärkide seadmisest ja saavutamisest digiturunduses.

Kuidas sisuturundus enda jaoks tööle panna?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas veebimajutus.ee turundusjuht Richard Rõõmusaar, kellega tuleb juttu sisuturundusest ja SEO optimeerimisest enda veebilehel. Saates arutletakse ka selle üle, milliseid formaate kasutada ning kui palju veebimajutus investeerib sisu tootmisele.

SEO ehk otsimootorile optimeerimine aastal 2020

Turundusraadio: Meie 19 saate külaliseks oli Priit Kallas, kellega toona rääkisime sellest kuidas kasutada sotsiaalmeediat rahvusvahelises turunduses. Täna kutsusime ta uuesti külla, et rääkida SEO-st aastalt 2020.

Priit Kallas on töötanud viimased 24 aastat digiturundajana ja ta on üks tuntumaid SEO spetsialiste Eestis. Uurisime talt mida peab teadma täna SEO-st sellega alustades ning millised on trendid.

 • Mis üldse on SEO?
 • Millised on olulisemad muutused, mis on varasemaga võrreldes toimunud?
 • Kuidas saada kätte maksimum?
 • Millega tavaliselt eksitakse? Mida algorütmid armastavad ja mida mitte?
 • Kuidas saab SEO-d ise teha?
 • Millal tasub lasta kellelgi teisel appi tulla?

Saadet juhib Anu-Mall Naarits. Mõnusat kuulamist!

SEO: Tasuta kodulehe optimeerimise e-raamat

Kodulehe optimeerimine: tasuta SEO raamat. Tahad oma veebilehte Google otsingu esimesel positsioonil näha? Tõmba omale ülevaatlik e-raamat kodulehe optimeerimise tehnilistest elementidest. Vaata lähemalt...
 

Kuidas oma äri Facebookis ja Instagramis silmapaistvaks teha?

Digiturunduse praktikum: Tänases saates tuleb juttu ettevõtte käima saamisest, e-poe turundamisest, sisuloomest ning üldiselt Facebookis ja Instagramis turundamisest. Saates on külas Boost Yourself kaasasutaja ja Facebooki koolitaja Sven Nuum.

Vastupidavusest, kriisidest ja idee muskli kasvatamisest

Täitsa Pekkis: Priit Kallas on Dreamgrow digiagentuuri asutaja ja strateeg. Ta tegeleb internetiturundusega juba aastast 1996. Priit on olnud 25 aastat ettevõtja ja teinud väga palju erinevaid ärisid – näiteks on ta teinud firmade interneti kataloogi, müünud viina Soomes ning 7 aastat juhtinud reklaamiagentuuri. Täna on Priidu igapäevatöö panna veebilehed kasumit tootma. Priit on viimase 15 aasta jooksul koolitanud tuhandeid turundajaid ning viinud läbi üle 500 koolituse ja töötoa. Ta on jooksnud järjest üle 105 kilomeetri, sõitnud lumelauaga 106km/h ja kirjutanud artikleid iga päev juba üle 1000 päeva järjest.

Kuidas turundada Facebook Messengeris?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas messengeri turunduse ekspert ja Eduliiga asutaja Raul Järve. Saade keskendub juturobotitele, messengeri turundusele ja sammudele, kuidas sõnumivahenduskeskkondade võimalusi kasutada ja millest alustada.

Nipid podcasti ja sotsiaalmeediasse

Digiturunduse praktikum: Saates on külas Jaan Kruusma sotsiaalmeedia agentuurist 7Blaze. Saade keskendub sotsiaalmeedia kampaaniatele, gruppides tegutsemisele ja sisu loomisele. Juttu tuleb ka sellest, kuidas alustada podcastidega ning kuidas neid levitada.

Kuidas otsimootoris paremini silma paista?

Digiturunduse praktikum: Sel korral on teemaks otsimootoriturundus ehk SEO. Saates on külas Eesti parim SEO-ekspert Raido Tamar. Saatest selgub, kuidas Google´i otsimootoris paremini silma paista ning milliseid vigu otsimootori turunduses tehakse.

Mida (digi)turundusest 24 aasta jooksul õppinud olen

Hakkame Tegutsema: Indrek Põldvee kutsu mind oma podcasti hakkametegutsema.ee. Siin on tulemus. Räägime kliendi mõistmisest, personade loomise olulisusest ja muust, mida ma oma turundaja ametis alates 1996 aastast näinud olen. Natuke on juttu ka sellest, kuidas tööd teha ja tulemusi saavutada. Mõned nopped:

 • „[Turunduses] maksan selle eest, et klient saada.“
 • „Kui sa teed turundust ja selle tulemusel ei tule rohkem raha, kui sa sinna sisse panid, siis see on vale.“
 • „Kui inimesed ei saa aru, mida mõõdetakse, siis suuremad numbrid kipuvad võitma.“

Sisu:

 • 04:10 Mis on turundus?
 • 23:53 Kuidas Priit turundusega alustas?
 • 40:32 Mis on Growth-Hackeri tuumikomadus?
 • 43:18 Turundaja oskused
 • 48:07 Oluline reegel turunduse seisukohast
 • 1:09:35 Branding
 • 1:35:56 Kas- ja miks-küsimused

Osav digireklaam arvestab ka põua ja pakasega

Digiturunduse praktikum: Seekordses saates tuleb juttu kampaaniatest, mis arvestavad reklaami kuvamisel ka ilmaga ehk pakasega pakutakse kasukat ja päikesega lühikesi pükse. Saates on külas digiturundusagentuuri ADM tegevjuht Riho Pihelpuu ja digimeedia ärisuuna juht Ailar Jüriado, kellega tuleb juttu parimatest digiturunduse projektidest ja turunduse automatiseerimisest.

Kuidas teha töisest võrgust LinkedIn turunduse tööriist?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas B2B Growth juht ja LinkedIni koolitaja Indrek Põldvee, kellega tuleb juttu LinkedInis turundamisest, profiili loomisest ning potentsiaalsete klientide leidmisest.

Kuidas turundus automaatseks timmida?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas Mosaic juht ja Tallinna Ülikooli turundusautomaatika õppejõud Alar Pink. Saates piilume sisse turundusautomaatikasse ehk mida täna Eestis kasutatakse, millised on automaatika piirajad ja mida võiks kohe kasutama hakata. Juttu tuleb ka meiliturundusest, botidest, masinõppest ja tehisintellektist.

Kuidas Google enda heaks tööle panna?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas Google Adsi ja Google Analyticsi haldamise ja veebilehe optimeerimise teenust pakkuv Holini partner ja Analytics Developer Taavi Kalvi. Saates tuleb juttu Google Analyticu ja Tag Manageri eripäradest ja antakse nõu, kuidas neid kõige paremini edukalt kasutada. Luubi alla võetakse ka tulemuste mõõtmine ja märksõnade kasutamine.

Sõjaplaan, mis toob tulemuse

Digiturunduse praktikum: Kuidas pannakse paika tulemuse toov plaan ja tegevuskava edukaks digiturundamiseks, sellest räägib seekordses saates digiagentuuri Lavii turundusstrateeg Timo Porval. Saatest saab teada ka seda, kust saab puhast kulda kliendi mõistmiseks ja oma tegevuste planeerimiseks.

Kuidas Kristi Saare oma ettevõtmisi turundab?

Digiturunduse praktikum: Saates on külas ettevõtja ja investor Kristi Saare, kes räägib sellest, milliseid turunduskanaleid ta kasutab ning millised tegevused koheselt raha toovad. Saates tuleb juttu Facebookist, valdkonna sotsiaalmeedia gruppidest, blogimisest, artiklite kirjutamisest, listidest ning väärtuspakkumisest.

Internetiturunduse Meistriklass – Priit Kallas Ja Timo Porval

7blazesocial: [#46] Kokku üle 30 aasta digiturunduse tarkusi ja praktikat ja sadu joostud kilomeetreid. Tere tulemast saatekülalised Dreamgrow asutaja Priit Kallas ja Lavii asutaja Timo Porval. Selles kasulikest nõuannetest pungil podcastis leiavad muuhulgas vastused järgmised küsimused:

 • Mis on Internetiturundus?
 • Kus on Instagramis raha?
 • Kas Palja Porgandi blogist tuleb Sulle trafficut?
 • Mis on Next Big Thing?

Kõik saates mainitud viited, soovitused ja muud vajalikud lingid leiad 7Blaze blogist.

Kuidas turundada ükssarvikut? [Bolt]

Digiturunduse praktikum: Saates on külas Bolti turundusjuht Karola Karlson, kes räägib sellest, milliseid turunduskanaleid nad kasutavad ning millised neist nende jaoks kõige paremini töötavad. Samuti kuuleme, mida tähendas turunduse jaoks Bolti nimevahetus, ja sellest, kuidas uutele turgudele minekul turundust tehti, et saada nii autojuhte kui ka kasutajaid. Samuti saab teada sellest, kuidas ilma rahata või väikese eelarvega reklaami teha.

Kuidas Facebookis edukalt turundada?

Digiturunduse praktikum: Saates tuleb postituste orgaanilisest levikust, sisutootmisest ning sõnumite paika panemisest, ürituste ja Facebooki gruppide turundamisest, eelarve mahust ning Facebooki reklaami sihtimisest ja seal kanalis toodete müügist. Saates jagatakse mitmeid tööriistu, mida tasub Facebookis turundamisel kasutada. Saates on külas Turunduskoolitused asutaja ja digistrateeg Katrin Vilimaa-Otsing.

Kuidas testitud digiturunduse abil käivet kordades kasvatada?

Digiturunduse praktikum: Saates tuleb juttu digireklaamide testimisest ja tulemuste mõõtmisest. Teemadena võetakse ette otsingureklaamid, bännerid, Facebook ning tekstid ja video. Kuidas mõõta nende tulemuslikkust ning mida edukalt kasutada? Saates on külas FCR Media digistrateeg ja partner Martin Paršin.

Kuidas meiliturunduses paremaid tulemusi teha?

Digiturunduse praktikum: Saates tuleb jutu sellest, millised on head meilide loetavuse numbrid, kui oluline on personaliseeritus ning miks peaks tegema meilide testimisi. Samuti räägitakse sellest, kuidas äratada surnut baasi ning jagatakse soovitusi, kuidas müüki läbi meiliturunduse kasvatada. Saates on külas Smaily asutaja ja tegevjuht Erkki Markus.

Kuidas Google Adsis edukas olla?

Digiturunduse praktikum: Esimeses saates oli juttu sellest, kuidas eestlased said Google’i Dublini kontorisse tööle ning mis nad seal tegid ja õppisid. Teises pooles jagati konkreetseid nõuandeid Google Adsi konto haldamisest, märksõnade lisamisest, testimisest ja optimeerimisest ning klikihindadest. Saates oli külas Google Premier Partneri agentuuri ePPC koolitaja Karl Pae.

Jaga artiklit sõbraga