Jaga artiklit sõbraga

Google Analytics võimaldab jälgida ja mõõta igat reklaamikanalit, postitust ja saadetud meili eraldi. Seda tehes tekib ülevaade, milline meediakanal toob tegutsejaid sinu lehele ja milline mitte.

google analytics kampaanialinkide märgistamine

Antud näites on üks kampaania, kus külastajal paluti ettevõtte jaoks oluline tegevus teha. Nagu näha, tulid tegutsejad peamiselt uudiskirjast, bännerid tõid vähem tegutsejaid.

Google Analytics: märgistatud kampaania

Milleks on kampaanialinkide märgistamist vaja? Alati ei saa Google Analytics korrektseid andmeid viitajate kohta kätte. Miks? Enamus internetiportaale ja veebilehti kasutavad reklaamide näitamiseks spetsiaalseid süsteeme, mis kasutavad vahesuunamisi (redirect) ja seetõttu näivad reklaamidel klikkijad Google Analyticsis otsetulijatena ehk direct trafficuna. Probleemi lahendamiseks tuleb reklaamid märgistada ehk koostada unikaalsed veebilehe aadressid iga reklaami tarbeks.

Tahame enda ja teiste turundajate elu lihtsamaks teha ning tegime internetiturunduse vahendi URL builder eesti keeles.

Järgnevalt õpetus, kuidas reklaamide märgistamine toimub ja kuidas vidinat kasutada.

Google vahendite seadistamine vähem kui 40min

Arendaja küsib tihti 100 kuni 200 eurot selle eest, et Google vahendid saaks seadistatud. Vaata siit, kuidas kõik asjad ise ära teha. Olen vähem kui 40 minuti sisse pakkinud tonni teadmisi. Google Analytics 4, Google Analytics Universal, Google Search Console ja Google Tag Manageri kontode loomine ning seadistamine.
Vaata lähemalt siit...
 

Kuidas reklaamide märgistamine töötab?

Google Analytics tarbeks on vaja iga kanali jaoks koostada eraldi link, mis sisaldab spetsiaalseid tage, mida Google Analytics ära tunneb. Tüüpiliselt saadetakse meediakanalile link, mis näeb välja:

https://www.firma.ee/kampaania/

Google Analyticsi jaoks koostatud link näeb välja järgmine:

https://www.firma.ee/kampaania?utm_source=meediakanal&utm_medium=meediatyyp&utm_term=marksona&utm_content=sisu&utm_campaign=kampaanianimi

Kuidas sellist linki genereerida?

Linki saab genereerida eelpool mainitud vidina abil.

google analytics kampaanialingi märgistamine

Google vahendite seadistamine vähem kui 40min

Arendaja küsib tihti 100 kuni 200 eurot selle eest, et Google vahendid saaks seadistatud. Vaata siit, kuidas kõik asjad ise ära teha. Olen vähem kui 40 minuti sisse pakkinud tonni teadmisi. Google Analytics 4, Google Analytics Universal, Google Search Console ja Google Tag Manageri kontode loomine ning seadistamine.
Vaata lähemalt siit...
 

Mis on mis?

Veebilehe aadress (link)
Veebilehe aadress on kohustuslik väli. Veebilehe aadressi välja tuleb sisestada link, millele reklaamil klikkija suunatakse pärast klikki. Aadressiks võib olla kodulehe avaleht, mõni kodulehe alamosa või kampaanialeht.
Näiteks: https://www.dreamgrow.ee/internetiturundus-teenused/

Meediakanal (utm_source)
Meediakanal on kohustuslik väli. Kasutage utm_source tagi, et määrata meediakanal mille kaudu külastajad teie veebilehele jõuavad. Meediakanaliks võivad olla erinevad portaalid ja veebilehed, kus teie reklaam paikneb. Samuti on meediakanaliks otsingumootorireklaamid ja uudiskiri.
Näiteks: utm_source=Delfi, utm_source=Neti_otsing, utm_source=uudiskiri.

Meediatüüp (utm_medium)
Meediatüüp on kohustuslik väli. Kasutage utm_medium tagi, et määrata meediatüüp mida kasutate reklaamina. Meediatüübiks on banner- ja tekstireklaamid, e-maili.
Näiteks: utm_medium=banner, utm_medium=tekstireklaam, utm_medium=email.

Märksõna (utm_term)
Märksõna ei ole kohustuslik väli. Kasutage utm_term tagi juhul kui soovid eristada otsingumootorireklaamide märksõnu, millel külastajat klikivad. Vajalik Neti.ee otsingumootorireklaamidel. Google AdWords, mis on seotud Google Analytics-iga, ei vaja eraldi märgistamist.
Näiteks: utm_term=auto, utm_term=autod

Sisu (utm_content)
Sisu ei ole kohustuslik väli. Kasutage utm_content tagi juhul kui soovid eristada reklaame, mis korraga ühes ja samas meediakanalis.
Näiteks: utm_content=Lendav_logo, utm_content=728×90

Kampaanianimi (utm_campaign)
Kampaanianimi on kohustusliku väli. Kasutage utm_campaign tagi, et anda igale kampaaniale erinev nimi, mille alusel hiljem kampaaniaid eristada.
Näiteks: utm_campaign=Hulludpaevad, utm_campaign=Osturalli

Jälgi alati suuru ja väikeseid tähti, sest “Suvekampaania” ja “suvekampaania” tekitavad Google Analyticsi raportites kaks eraldi rida.

 Pärast lingi valmimist kasuta seda Facebooki reklaamides ja postitustes, muudes sotsmeediakanalites ja meiliturunduses. Potraalide puhul saada link koos vastava reklaamiga meediakanalile.

Google Ads sildistab linke automaatselt, kui sa seda keelanud ei ole.

Kampaanialinkide märgistamise näited

Järgnevalt erinevad kampaanialinkide märgistamise näited bännerreklaamide, uudiskirja ja otsingumootori märksõnareklaami kohta.

Bännerreklaami märgistamise näide

Oletame, et DreamGrow plaanib reklaamida veebilehe analüüsi teenust Facebooki uudisvoos ja Postimehes. Postimehes reklaamimiseks kasutaksime 728×90 formaadis bännereid.

Reklaami märgistamine Facebooki jaoks

kampaanialingi märgistamine näide facebook

Selline näeb välja täispikk märgistatud link Facebooki jaoks:

https://www.dreamgrow.ee/teenused/kodulehe-analuus-webaudit/?utm_source=Facebook&utm_medium=banner&utm_content=desktop-newsfeed&utm_campaign=Webaudit

Reklaamide, postituste ja linkide märgistamine Facebooki jaoks on oluline, kui tahad analüüsida oma Facebooki turundustegevuste efektiivsust. Facebookis on kolm erinevat tüüpi materjali, mida sa võiksid märgistada, et saada paremini aru, millised tegevused toovad tulemust ja millised mitte.

Facebooki postitus – kui sa lisad Facebooki lingi, siis kasuta selle jaoks alati märgistatud linki.

Facebooki reklaam – kui lood reklaame Facebooki jaoks, siis sildista kõik reklaamid eraldi. Nii saad teada, milline reklaam ja sõnum sulle kõige paremaid tulemusi toob.

Jagamisnupud su veebilehel peaksid tekitama samuti sildistatud lingi, sest siis näed täpselt, kui palju see tegevus sulle külastajaid tagasi toob.

Kui sa ei sildista Facebooki ja muude sotsmeediakanalite linke, siis läheb kaduma kogu info, mis on seotud mobiilse kasutamisega. Facebooki kasutamine mobiilis on tihti üle poole kogu kasutajatest.

Bannerreklaami märgistamine Postimehe jaoks:

kampaanialingi märgistamine näide bänner

Selline näeb välja täispikk märgistatud link Postimehe jaoks:

https://www.dreamgrow.ee/teenused/kodulehe-analuus-webaudit/?utm_source=Postimees&utm_medium=banner&utm_content=728×90&utm_campaign=Kodulehe-analuus-webaudit

E-maili märgistamise näide

Oletame, et DreamGrow plaanib saata uudiskirja oma klientidele, milles on link internetiturunduse teenuste lehele. Kui sa ei sildista meilikampaaniasse minevaid linke, siis võib sul oluline osa andmetest kaotsi minna, sest Google Analytics lahterdab selle direct traffic alla.

kampaanialingi märgistamine näide uudiskiri

Selline näeb välja täispikk märgistatud link meilikampaania jaoks:

https://www.dreamgrow.ee/teenused/?utm_source=DGUudiskiri01&utm_medium=email&utm_campaign=Teenuste-tutvustamine

PS! Lahtritesse sisestatavad sõnad on vabalt valitavad. Ei ole kohustuslik kirjutada just email või bänner, võib kirjutada ka meil, cpc, social jne. Idee seisneb selles, et nii nagu te sõna kirjutate, sellisel kujul kuvab seda ka Google Analytics. Oluline on tähele panna, et teatavate ette antud väärtustega oskab Analytics tekitada kanalite gruppe. Need on järgmised:

  • Organic Search – medium = organic
  • Social – medium = social, social-network, social-media, sm, social network, social media
  • Email – medium = email
  • Affiliates – medium = affiliate
  • Referral – medium = referral
  • Paid Search – medium = cpc, ppc, paidsearch
  • Other Advertising – medium = cpv, cpa, cpp, content-text
  • Display – medium = display, cpm, banner

Täpsemat infot leiab siit Default channel definitions.

Kui kõik see on tehtud, siis sildistatud lingid tekitavad sulle uued kanalid Acquisition > All Traffic > source / medium raportisse. Põhjalikult saad om kampaaniate käiku jälgida Google Analyticsi alajaotuses Acquisition > All Campaigns > Campaigns.

Oma veebi siselinke ära märgista

Tähelepanu! Ära sildista oma lehel olevaid linke. Mõned turundajad on sildistanud oma lehel olevad bännerid, et nende efektiivsusest paremini aru saada. See tekitab aga olukorra, kus üks sessioon katkestatakse ja alustatakse uuega. Kasuta lehesiseste tegevuste mõõtmiseks sündmusi

Näide: Priit tuleb lehele Google otsingust. Vaatab lehte A ja siis lehte B. Nüüd klikib ta sildistatud lingil ja läheb lehele C. Google Analyticsis on tulemuseks on kaks sessiooni. Üks algab Google otsingust ja sisaldab kahe lehe (A ja B) vaatamist. Teine sessioon algab sildist ja sisaldab C lehe vaatamist.

Loodan, et meie Google Analytics kampaanialinkide märgistamise vidinast ja antud õpetusest on teile kasu täpsemate andmete kogumiseks ning analüüside koostamiseks.

Google vahendite seadistamine vähem kui 40min

Arendaja küsib tihti 100 kuni 200 eurot selle eest, et Google vahendid saaks seadistatud. Vaata siit, kuidas kõik asjad ise ära teha. Olen vähem kui 40 minuti sisse pakkinud tonni teadmisi. Google Analytics 4, Google Analytics Universal, Google Search Console ja Google Tag Manageri kontode loomine ning seadistamine.
Vaata lähemalt siit...
 

___________________________
Photo via Visualhunt

Jaga artiklit sõbraga